آئین ماه رمضان در روستای طبس سبزوار

نوشته شده توسط .::علیــ..طبسیـــ..::.. در دسته مراسم‌های آئینی, مراسم‌های مذهبی

برجسب شده در: , , , , , , , ,

آئین ماه رمضان در روستای طبس سبزوار

انتشار یافته در جولای 12, 2013 با بدون دیدگاه

رمضاندر جای جای سرزمین زیبایمان ایران مردم و اقوام مختلف برای فرا رسیدن اعیاد یا ماه های مختلف مذهبی آئین و آداب خاص خود را دارند . که روستای طبس سبزوار از این قاعده مستثنا نیست که در این نوشته قصد دارم تا آداب و رسوم و آئین مردم خونگرم طبس را  در ماه مبارک رمضان به قلم آقای ابوالفضل طبسی به شما بزرگواران معرفی نمایم .

آقای طبسی در وبلاگ شخصی خود در این باره می نویسد :

 

طبق سنت هر ساله و در پی احتمال تغییر تاریخ تقویمی عید سعید فطر ، مردم روستای طبس سبزوار هم در روزهای آخر ماه شعبان به استقبال ماه مبارک رمضان می روند تا خود را برای ضیافت آسمانی آماده کنند.

حاج علی حاج ملا محمد یکی از نوحه خوانان قدیمی و خوش لحن روستای ماست که در ماه مبارک رمضان بعد از افطار در پایین پای منبر دعاهایی همچون مجیر ، کمیل و… را می خواند و با دعایش روزه داران را به مسجد دعوت می کند .

حاج ملا محمد علی روحانی ساخورده ی روستا با قدی نسبتا کوتاه ، صدایی ملیح و لحنی منحصر به خود و پایی که نمی دانم کدامش می لنگد به منبر می رود .

اولین سحر ماه رمضان از راه می رسد . استاد اکبر طبسی سلمانی کسی که 60 سال فقط با دهل ش زندگی کرده است و خوشبختانه تازه موفق به دریافت حقوق 60 ساله ای شده است و چندی ست که کبکش خروس می خواند ، تنگ طبلش را محکم می کند و خوب گرمای چراغ علائدینش که با خودش هم سن و سال است را بر پوست طبل میدهد . از آنجایی که در همسایگی ما بسر می برد اولین کوبه دهل ش را برای تائید کوک بودنش پشت درب منزل ما می کوبد و خوشبختانه به همین خاطر یاد نمی دهیم سحری خواب مانده باشیم . او که مامور بیدار باش اهالی روستا ست با مقامی خاص و منحصر به ماه مبارک رمضان بر بلندای کوه سلمان هاتقریبا 15 دقیقه می نوازد  تا اینکه روشنایی منازل روستا روشن می شود ، با صدای طبل استا اکبر شب خوان بیدار می شود و تا پایان دهل خود را بر بلندای کوه سیاه می رساند برای شروع شب خوانی ( البته چند سالی ست که از بلند گوی مسجد استفاده می شود ولی در گذشته اینگونه نبود.). محمد حاج غلامرضا (توکلی ) از کسانی ست که شب خوانی می کند و ایشان هم از صدای خوبی برخوردار است.بعد از خوردن سحری حاج ملا محمد علی برای اذان به مسجد می رود تا اذان بگوید . من همیشه دوست داشته ام تا اذان ایشان را ضبط کنم ولی متاسفانه موفق نشده ام امیدوارم کسی اینکار را کرده باشد. مرحوم میرزا ابوالفضل که دو ماه بیشتر از فوتش نمی گذرد در کوچه بنی هاشم که متعلق به سادات است اذان می گفت  ( خدا بیامرزدش ) و در حال حاضر پسرش سید حسن بر بالای پشت بام خانه شان اذان می گوید.اهالی روستای ما رمضان را با صدای این بزرگواران می شناسند ، همانطور که ربنای شجریان و اذان موذن زاده اردبیلی در بین مردم ایران از جایگاه خوبی برخوردار است صدای این افراد هم از میراث ماندگار روستای ما می باشد که البته امید است ماندگار بماند و به فراموشی سپرده نشود. حلیم نذری ، نان جو ، دادن افطاری و تعزیه خوانی از دیگر آئین های روستای ما به شمار می رود.

رفتن به سر کاتل یا همان گردنه معروف طبس از افسانه هایی ست که بزرگتر ها برای کوچکتر هانقل می کنند . در این افسانه که در نیمه ماه اتفاق می افتد و بزرگتر ها دور از چشم فرزندانشان به تفریحی همچون سیزده بدر می روند و در این افسانه همیشه کوچولو ها خواب می مانند و حسرت رفتن سر کاتل بر دلشان می ماند. وقتی در پانزدهم ما به سر کاتل می روند در حقیقت منظور این است که رمضان به سرازیری افتاده است و شمارش معکوس شروع می شود و اینگونه افسانه ای آنرا روایت می کنند تا برای بچه ها شیرین باشد. خیلی دوست داشتم لا اقل یک بار در واقعیت چنین اتفاقی برایم بیافتد با اینکه دیگر کوچیک نیستم ولی هنوز هم گمان دارم که این افسانه واقعیت دارد چرا که این قصه را باور کرده ام.

 

منبع : وبلاگ شخصی ابوالفضل طبسی

درباره .::علیــ..طبسیـــ..::.

علی طبسی هستم ، از سال 78 فعالیت خود را با وبلاگ نویسی در بلاگفا شروع کردم و به تدریج سایت پاتوق فور یو را راه‌اندازی نمودم و سال 86 با هدف معرفی روستایم طبس ، سایت طبشن را ایجاد کردم و همانگونه که شاهد بوده‌اید در این مدتی تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است تا اینکه به وضعیت امروز رسیده است .

مرور بایگانی نوشته های .::علیــ..طبسیـــ..::.

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد آئین ماه رمضان در روستای طبس سبزوار. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید