بیش از ۱۰۰ روستای سبزوار فاقد شبکه آب شرب بهداشتی است

نوشته شده توسط .::علیــ..طبسیـــ..::.. در دسته اخبار, اخبار روستاهای سبزوار

برجسب شده در: , , ,

بیش از ۱۰۰ روستای سبزوار فاقد شبکه آب شرب بهداشتی است

انتشار یافته در فوریه 28, 2010 با 3 دیدگاه

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی سبزوار از افتتاح شبکه آب شرب ۸ روستای این شهرستان با جمعیت بالغ بر ۵۳۰۲ نفر در دهه فجر خبر داد.

محمدرضا چشمی افزود: بهره برداری از شبکه آب شرب روستای سلیمانیه، نودهان، برقبان،‌کاشک ، کیخسرو، دهنو، ‌بیزه ‌و کیندور ‌شاخص بهره مندی روستاهای شهرستان را سه درصد ارتقا داده است.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون ۱۳ روستا با ۱۵۸۹ خانوار و جمعیت۵۷۷۱ نفر از نعمت آب شرب و شبکه بهداشتی بهره مند شده اند.

چشمی خاطرنشان کرد: در نظر است شبکه‌های آب شرب روستاهای علیا و سفلی، رودسراب، عنبرستان،‌عنابستان،‌حجت آباد، عبدل‌آباد، مظفر آباد، بجدن، خیر‌آباد، اردیز و طرسک با بعد خانوار ۱۲۰۴ خانوار و ۳۸۲۴ نفر جمعیت تا پایان سال جاری به بهره برداری برسد که در صورت تحقق، شاخص‌ شهرستان حداقل چهار درصد ارتقا می‌یابد و به متوسط استان می رسد.

وی با بیان اینکه از ۲۴۱ روستای بالای ۲۰ خانوار شهرستان با ۳۱ هزار و ۵۱۰ خانوار و ۱۴۰ روستا با حدود ۲۱ هزار و ۷۰۰ خانوار دارای شبکه ‌آب شرب بهداشتی سطح یک با کارایی قابل قبول است، اضافه کرد: ۲۵ روستا از این روستاها به دلیل تامین آب از منابع سطحی به شدت تحت تاثیر نزولات جوی بوده است که در زمان کاهش بارندگی و یا به دلیل کاهش آبدهی چاه های عمیق وتغییر کیفیت با مشکل مواجه است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی سبزوار ادامه داد: اغلب روستاهای سطح دو، راکد و فاقد شبکه آب شرب در قالب ۱۱ مجتمع آبرسانی مطالعه و طراحی شده و عملیات اجرایی هفت مجتمع بزرگ آن آغاز شده و تا ۵/۱ برابر اعتبارات تخصیص یافته کار شده است.

وی با تاکید بر اینکه به دلیل کمبود اعتبار و یا عدم تخصیص، متاسفانه سرعت اجرا کاهش یافته و توان موجود در شهرستان برای اجرای سریع پروژه‌ها هرز می رود، خاطر نشان کرد: در صورت تامین اعتبار مورد نیاز این هفت مجتمع نیمه تمام که حدود ۲۵ میلیارد تومان است، تقریبا تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار شهرستان از‌آب شرب بهداشتی بهره مند می شوند.

به گزارش ایسنا، وی گفت: ۱۰۱ روستای شهرستان با حدود ۱۰ هزار خانوار فاقد شبکه آب شرب بهداشتی بوده یا شبکه های آنها فاقد کارایی قابل قبول بوده و راکد است.

چشمی با بیان اینکه براین اساس ۶۷ درصد روستاها معادل ۷۴ درصد خانوار و روستایی از آب شرب بهداشتی بهره‌مند هستند، اظهار داشت: متوسط برخورداری در استان خراسان رضوی بعد از روستا ۷۳ درصد و خانوار ۷۷ درصد است که این ارقام نشان دهنده این است که در این شهرستان روستاهای بزرگتر و با جمعیت بیشتر آبرسانی شده است.

وی ادامه داد: بدین لحاظ درصد خانوار و جمعیت برخوردار از آب شرب در شهرستان با متوسط استان فاصله چندانی ندارد هر چند از لحاظ تعداد روستا فاصله زیاد است.

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی سبزوار در ادامه سخنان خود از کاهش ۲۰ درصدی اعتبارات استانی مصوب این امور نسبت به سال گذشته خبر داد و بیان داشت: اعتبارات استانی مصوب این امور از ۲۴ میلیارد ریال به ۱۹ میلیارد ریال نسبت به سال گذشته کاهش یافته که با توجه به روند افزایش اعتبارات عمرانی در سال های اخیر این اتفاق خلاف انتظار بوده است.

وی با اشاره به قول مساعد مسوولان کشوری در تامین بخشی از اعتبارات درخواست شده و عدم تحقق آن اذعان داشت: این امر مشکلات عدیده ای از جمله انتظار ایجاد شده در اهالی روستاهای ذی نفع و دیون ایجاد شده در نتیجه اجرای پروژه ها را قبل از تخصیص اعتبار به وجود آورده است.

مدیر امور ‌آب و فاضلاب روستایی سبزوار با بیان اینکه اعتبار آبرسانی این امور در سال جاری نسبت به سال گذشته علی رغم حجم تعهدات ثابت ‌حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است، گفت: باتوجه به تعداد زیاد روستاهای سطح دو راکد و فاقد شبکه و کمبود آب در برخی روستاهای سطح یک و دارای شبکه در نسل گرما عملیات آبرسانی سیار در ۶۹ نقطه جغرافیایی توسط ۵ دستگاه تانکر به حجم ۱۲ متر مکعب توسط بخش خصوصی انجام می‌گیرد.

وی اضافه کرد: روزانه حدود ۸۰ متر مکعب آب برای متقاضیان حمل می شود

درباره .::علیــ..طبسیـــ..::.

علی طبسی هستم ، از سال 78 فعالیت خود را با وبلاگ نویسی در بلاگفا شروع کردم و به تدریج سایت پاتوق فور یو را راه‌اندازی نمودم و سال 86 با هدف معرفی روستایم طبس ، سایت طبشن را ایجاد کردم و همانگونه که شاهد بوده‌اید در این مدتی تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است تا اینکه به وضعیت امروز رسیده است .

مرور بایگانی نوشته های .::علیــ..طبسیـــ..::.

3 دیدگاه

3 دیدگاه در بیش از ۱۰۰ روستای سبزوار فاقد شبکه آب شرب بهداشتی است در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

  1. با سلام خبری از این روستا در سایت سبزوار نیوز کار شده است ( http://www.sabzevarnews.ir/showdata.aspx?dataid=2499)
    لطف فرموده و لینک این سایت را به پیوندهای سایت تان اضافه کنید.
    sabzevarnews.ir

    • سلام:
      در لینک ارسالی شما هیچ مطلبی نیست و پیام ” صفحه درخواستی شما وجود ندارد ” نمایش داده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید