توهمی بنام روستای گردشگری.!

نوشته شده توسط .::علیــ..طبسیـــ..::.. در دسته گزارشات, مقالات

برجسب شده در: , , , , , , ,

توهمی بنام روستای گردشگری.!

انتشار یافته در دسامبر 04, 2015 با بدون دیدگاه

روستای گردشگری طبس سبزوار-سایت طبشن

صنعت توریسم در همه دنیا به عنوان یک صنعت کارآمد و پول‌ساز در خدمت مردم است. در مکان‌های تاریخی، گردشگری، تفریحی و مناطق دارای طبیعت بکر از این صنعت به‌خوبی استقبال می‌شود و آن را فرصتی ممتاز برای کسب درآمد می‌دانند؛ اما این فرصت برای مردمان خون گرم  روستای  زیبای طبس سبزوار به بلای خانمانسوز بدل شده و مردم فهیم این روستا را دل‌نگران کرده است. کما اینکه در جاهای دیگر هم مشاهده‌شده رعایت نکردن اخلاق گردشگری باعث نصب تابلو برای ممانعت از ورود گردشگران در ورودی روستاها شده است.

اگر در روستایی، گردشگری بخواهد مخل نظم و آسایش و آرامش مردم شود و به اماکن عمومی و باغات مردم صدمه بزند و باعث اخلال در سیستم رفت‌وآمد شود و به مکان‌های عمومی خسارت بزند و همچنین با رها کردن زباله و پسماند آذوقه باعث مخدوش شدن چهرهٔ زیبای طبیعت شود، شورای محل به‌اتفاق مردم باید با اقدام قانونی از ورود گردشگر به روستا ممانعت به عمل بیاورند.

 

تخریب طبیعت توسط گردشگران-سایت طبشناگر منطقه‌ای توریستی اعلام می‌شود باید اقدامات لازم جهت رفاه گردشگران و ایجاد امنیت توسط مسئولین صورت گرفته باشد که نگرفته. در اکثر ایام سال بالأخص ایام تعطیل ورود جمعیت زیاد گردشگران در این روستا، نه‌تنها خود گردشگران را، بلکه مردم محلی و ساکن در این روستا را نیز با مشکلات عدیده و معضل ترافیک مواجه می‌کند.
نمونه‌اش در تعطیلات سیزده فروردین امسال که اگر کسی می‌خواست از ورودی روستا تا خروجی آن با ماشین برود این مسافت دو کیلومتری را تا نزدیک به ۲ ساعت در ترافیک گیر می‌کرد. علی‌رغم تبلیغات وبلاگ‌ها و سایت‌های افراد بومی در فضای مجازی و همچنین رسانه‌ها و پایگاه‌های تبلیغاتی راجع به گردشگری در منطقه خصوصاً منطقه گردشگری طبس باید عرض کنیم که مردم محلی اصلاً راضی به ورود گردشگر به این روستا نیستند. درصورتی‌که همه ما می‌دانیم که ورود گردشگر در منطقه بهترین فرصت شغلی و درآمدی برای اقتصاد خانوار است، اما این فرصت در این روستا به دلیل خسارات فراوانی که به مزارع روستاییان زده می‌شود، نارضایتی کشاورزان زحمتکش را در پی داشته است. تخریب طبیعت توسط گردشگران-سایت طبشنمشکل دیگر خراشیدن چهره فرهنگ بومی و سنتی روستاست که با رعایت نکردن آن توسط گردشگران باعث دلخوری مردم شده است. پوشش نامناسب مردان و زنان، رعایت نکردن حریم خصوصی مردم در داخل روستا، ادای کلمات رکیک در گفت‌وگوها، رفتارهای هنجارشکن، سوءاستفاده از حسن اعتماد و پاکی دل مردم باصفای روستا، آلودگی صوتی و ناهنجاری‌های دیگر ازجمله مواردی است که خط قرمز در روستا هست که باید رعایت شود و از وظایف شورا و دهیار است که این‌گونه موارد را به کمک مسئولین قضایی و انتظامی منطقه به گردشگران گوشزد نمایند. ازآنجایی‌که مردم فهیم و مهمان‌دوست روستای طبس هیچ‌وقت در فکر جلوگیری از ورود گردشگران عزیز برنیامده و نخواهند آمد، لذا بر مسئولین محلی و منطقه‌ای و کشوری وظیفه است که با ساماندهی این امر این موقعیت به‌ظاهر فرصت را به فرصتی مغتنم برای منطقه تبدیل کنند تا این‌که مردم منطقه به‌جای خسران دیدن از نعمت گردشگر، به‌خوبی از این فرصت بهره‌برداری کرده و در فکر آسایش و رفاه گردشگران باشند و برای خود نیز کسب درآمدی داشته باشند.

تخریب طبیعت توسط گردشگران-سایت طبشنمتاسفانه مسئله دردناکی که امسال خیلی شاهد آن بودیم  غارت محصولات کشاورزی و میوه ها به دست مثلا گردشگران بود که بعضا به صورت خیلی ناعادلانه و با شکسته شاخه های درختان و لگدمال کردن محصولات صورت میگرفت . برای اینکه درک بهتری از تخریب طبیعت توسط برخی باصطلاح گردشگر داشته باشید کافیست تا یه روز تعطیل به برخی مناطق روستای طبس مثل فرخنوا بروید و ببینید که بخاطر نبود چوب چگونه شاخه های درختان بینوا را میدرند تا آتش بجانشان بیندازند.

همینجا به نمایندگی از مردم زحمتکش روستای طبس سبزوار عاجزانه از مسئولان درخواست کمک و یاری دارم و امیدوارم تا فکری به حال گردشگران کرده و به این موضوع رسیدگی کنند و سروسامانی به آن بدهند .

درباره .::علیــ..طبسیـــ..::.

علی طبسی هستم ، از سال 78 فعالیت خود را با وبلاگ نویسی در بلاگفا شروع کردم و به تدریج سایت پاتوق فور یو را راه‌اندازی نمودم و سال 86 با هدف معرفی روستایم طبس ، سایت طبشن را ایجاد کردم و همانگونه که شاهد بوده‌اید در این مدتی تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است تا اینکه به وضعیت امروز رسیده است .

مرور بایگانی نوشته های .::علیــ..طبسیـــ..::.

بدون دیدگاه

در حال حاظر دیدگاهی وجود ندارد توهمی بنام روستای گردشگری.!. شاید شما مایل به افزودن یکی از نظرات شخصی خودتان؟

دیدگاهتان را بنویسید