روستای گردشگری طبس ، یک شعار توخالی

نوشته شده توسط .::علیــ..طبسیـــ..::.. در دسته اخبار, اخبار عمومي, گزارشات, مقالات

برجسب شده در: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

طبشن ؛ انباشت زباله در روستای طبس

انتشار یافته در ژانویه 19, 2021 با 3 دیدگاه

شاید بیش از یک دهه می‌شود. که اصطلاحاتی همچون : روستای توریستی ، منطقه‌ای گردشگری ، جاذبه‌‌ی توریستی و امثالهم را به اسم روستای طبس سبزوار افزوده‌اند.

ولی آنچه بعد از این مدت شاهد آن بوده‌ایم . ثابت کرده است. که این القاب فقط و فقط شعارهای تو خالی هستند. که ظاهری زیبا دارند. و در پشت پرده چیزی جز تخریب محیط زیست ، نابودی منابع طبیعی ، پایمالی فرهنگ و سنن منطقه ، و چهره‌ی زشت و کریه‌المنظر محیط و پیرامون روستا نبوده است.


متاسفانه عدم مدیریت صحیح و نداشت برنامه‌ی جامع برای تبدیل روستا به منطقه‌ی گردشگری. و عدم ترسیم نقشه راه و اجرای عجولانه‌ی یک فکر، بدون طرح و برنامه باعث شد. که اکنون فقط اسم روستای طبس روستای گردشگری و توریستی باشد .


متاسفانه دیگر مکان تمیز و بکر در اطراف روستا وجود ندارد. و ردپای جمعه‌گردها و به اصطلاح گردشگران در همه‌جا به چشم می‌خورد. به هر سمت که سر می‌چرخانی و به هر مکان که پای می‌گذاری زباله است و زباله.

زباله در روستای طبس


بجای گل‌های زیبا و علف‌های خودرو ، طبیعت را زباله و پلاستیک و باقی مانده غذا و قلیان و اجاقهای هیزمی و … افراد مثلا طبیعت‌گرد پُر کرده است. و اخیرا هجوم انبوه افراد اینچنینی به نزدیکی و داخل روستا به حدی رسیده است. که انباشته زباله در ورودی روستا و مکانهای دیگر بیش از اندازه شده است. که این امر باعث گلایه پاکبان روستا هم شده و متاسفانه چهره‌ی روستا را بسیار زشت و زننده کرده است.


توریستی شدن روستا هیچ نفعی برای ساکنان اصلی و بومی روستا نداشته است. و فقط تخریب مزارعه و مراتع و نابودی دسترنج و باغات و درختان و دزدی محصولات و اموال، عایدشان شده است.

انعکاس مشکل زباله روستا در رسانه های سبزوار

انعکاس مشکلات طبس در رسانه های سبزوار

وضعبت نابسامان روستا تا جایی ادامه دارد. که حتی صدای طبیعت دوستان را درآورده و باعث شده تا با انعکاس تصاویر از محیط و مشکلات روستا در رسانه های سبزوار چهره ی زشتی از روستای زیبای طبس به تصویر کشیده شود. که جای تاسف دارد.

کجا بودیم و کجا هستیم !


در این مدت متاسفانه پیشرفت شگرفی در روستا صورت نگرفته است. روستای طبس که در دهه ۵۰ امکاناتی چون : آسفالت ( مسیر اصلی روستا )، برق ( موتورخانه برق)، تلفن ( مرکز تلفن هندلی)، آب لوله‌کشی ( سه عدد شیر آب در بالا ، وسط و پایین روستا) قنادی ، پاسگاه انتظامی، شعبه فعال بانک صادرات ، شعبه‌ی نفت ، پمپ بنزین و گازوئیل، دو کارگاه نجاری، مدرسه ، دهستان، امنیت و آرامش و … داشته است. الان از بیشتر این امکانات محروم است. و امکانات موجود هم کمتر در اختیار ساکنان اصلی روستا قرار گرفته است.

عدم وجود اینترنت پرسرعت در روستای طبس


مرکز مخابرات روستا متاسفانه تجهیزات قدیم و مستهلک دارد. و فقط دارای ۳۰ پورت ارائه اینترنت خانگی ( ADSL ) فعال می‌باشد. که متاسفانه بیشتر آنها به ساکنان موقت که حضور مستمر در روستا ندارند اختصاص داده شده است. و خیلی‌ها از اینترنت محروم هستند . این بروز نبودن تجهیزات به تلفن ثابت ختم نمی‌شود.

متاسفانه شبکه‌ی تلفن‌های سیار هم در روستا آنتن‌دهی خوبی ندارد. و فقط یک اپراتور ( همراه اول ) در روستا آنتن دارد. که متاسفانه اینترنت ارائه شده توسط آن نسل نخستین اینترنت می‌باشد. و متاسفانه هیچ گونه ارسال و دریافتی ( Send & Receive ) صورت نمی‌گیرد. و در واقع پوشش اینترنتی وجود ندارد.

متاسفانه با این که مدتهاست درخواست فعال شدن شبکه تلفن همراه شرکت ایرانسل ( MTN Irancell ) را به این شرکت ارسال کرده‌اند. و پیگیر آن بوده‌اند ولی هنوز این امر هم محقق نشده است.

مشکلات دانش آموزان روستا

دانش‌آموزان و والدین در دوران قرنطینه و کرونا با مشکلات فراوانی بخاطر عدم پوشش اینترنت پرسرعت ( 4G ) روبرو هستند. که دانش آموزان زیادی بخاطر عدم وجود اینترنت پرسرعت و نداشتن امکانات لازم از درس دور مانده اند.

نداشتن گوشی تلفن هوشمند بخاطر شرایط بد اقتصادی از یک سو و عدم پوشش اینترنت از سوی دیگر مشکل خانواده های دارای دانش آموز می باشد. برای دسترسی به اینترنت باید از روستا خارج و به سمت سه راه نصرآباد رفت تا به اینترنت پرسرعت متصل شد.

به دلیل کوهستانی بودن روستا متاسفانه شبکه های تلویزیونی سراسری هم در برخی مناطق به صورت بد دریافت می شود. که دسترسی دانش آموزان را به محتوای آموزشی شبکه هفت سیما مشکل میکند.

یک نمونه ی خوب در روستای طبس


در خصوص گردشگری در روستا طبس می‌توان بومگردی ننه‌کلو و باباکلو روستا را مثل زد. که در این خصوص موفق عمل کرده است. و برای تعدادی نیروی بومی کار و درآمدی هر چند پاره وقت فراهم نموده است. و با برگزاری مراسمات و برنامه‌های متنوع سعی در معرفی آئین و سنن و زنده نگه داشتن آنها نموده است. که سپاسگزار جناب آقای طبسی موسس و مسئول اقامتگاه بومگردی ننه‌کلو و باباکلو روستای طبس هستم.

برای رفع مشکل چه باید کرد؟

طبشن ؛ انباشت زباله در روستای طبس


گردشگری شدن روستا با برنامه و نقشه راه باید صورت بگیرد. و کارهای فرهنگی زیادی باید انجام شود. و باید به گونه‌ای پیاده‌سازی شود. که فواید آن در سفره ساکنان و سبد خانوار و درآمد سالیانه‌ای آنان تاثیر مثبت داشته باشد.

باید روی پتانسیل‌های روستا کار شود. اکوسایت‌های اطراف روستا شناسایی و با رعایت اصول و قوائد و حفظ محیط زیست و منابع طبیعی امکان دسترسی و یا تورهای بازدید فراهم شود.

تاریخچه‌ی اکوسایتها و مکانهای تاریخی فرهنگی و آیین و سنن و رسومات گذشتگان به صورت مکتوب و کاتالوگ تهیه و در دسترس عموم قرار گیرد. در طول سال کارناوال‌ها و یا برگزاری مسابقات بازی‌های محلی در روستا باعث زنده نگه داشتن گذشته روستا خواهد شد. که باعث جذب گردشگر هم خواهد شد.


در مناطقی که بیشتر مورد توجه گردشگران می‌باشد. مثل فَروخنوا و باغ‌ملا و …. امکانات رفاهی و بهداشتی همانند سرویسهای بهداشتی سیار ، منقل یا آتش دانها یا اجاقهای زغالی و … در روزهای تعطیل فراهم شود. و افرادی برای ساماندهی در نظر گرفته شوند. که این امر باعث مدیریت گردشگران ، حفظ محیط زیست ، درآمدزایی برای روستا و … خواهد شد. 

مشکل در کجاست ؟

متاسفانه در سالهای اخیر افراد در زمان برگزاری انتخابات شورای اسلامی روستا با شعارهای زیبا پا به عرصه ی انتخابات می گذارند. ولی بعد از اتمام و انتخاب شدند. هیچ اقدام اساسی و بدرد بخوری برای روستای انجام نمیدهند.

البته نباید این موضوع را نادیده گرفت. که مردم و ساکنان روستا هم همدل و همسوی با مسیولین نیستند. و مدام ساز مخالف کوک میکنند. و به تخریب اعضای شورا و دهیار می‌پردازند.

نبود طرح و برنامه برای فرهنگ سازی در روستا چه برای ساکنان خوب روستا و چه برای عزیزان گردشگر هم باعث بروز اینگونه مشکلات در روستای طبس می‌باشد .

با امید روزهای درخشان برای روستای زیبایمان طبس سبزوار.

علی طبسی

پی‌نوشت : این متن به صورت آزاد و به دور از غرض ورزی نوشته شده است و امید است به کسی برنخورد.

درباره .::علیــ..طبسیـــ..::.

علی طبسی هستم ، از سال 78 فعالیت خود را با وبلاگ نویسی در بلاگفا شروع کردم و به تدریج سایت پاتوق فور یو را راه‌اندازی نمودم و سال 86 با هدف معرفی روستایم طبس ، سایت طبشن را ایجاد کردم و همانگونه که شاهد بوده‌اید در این مدتی تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است تا اینکه به وضعیت امروز رسیده است .

مرور بایگانی نوشته های .::علیــ..طبسیـــ..::.

3 دیدگاه

3 دیدگاه در روستای گردشگری طبس ، یک شعار توخالی در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

 1. با سلام خالی از سکنه شدن روستا و عدم همبستگی افراد روستا باعت این معضل شده
  وقتی زمینها بدون کشت و کار رها شدن ( چه در اثر خشکسالی یا نبود نیرو یا بصرفه نبودن کار یا آفاتی که باغات طبس از جمله گردو و غیره رو تخریب کرد ) و روستا اون حجم ساکنین متحد قدیم رو نداره طبیعتا گردشگر روستا رو از یک مکان زندگی بومیان به یک مکان صرفا طبیعی برداشت میکنه و اون قبح عمل زباله پاشی و تخریب باغات ریخته میشه.
  روستای مغان که در نزدیکی مشهد هست رو مثال میزنم . در اونجا زندگی روستایی واقعا جریان داره و چنانچه شخصی بدون اجازه صاحب باغی به زمینی ورود پیدا کنه ده نفر از اهالی روستا ( مودبانه و نه با خشونت ) اونقدر بهش تذکر میدن که شخص خودش با خجالت از باغ خارج میشه .
  ضمنا همونطوری که دوست عزیز گفتن محلهایی رو برای استراحت گرداشگران و زباله قرار دادن و اونقدر اهالی روستا جمعا نظارت دارند که فرهنگ نریختن زباله در اونجا جا افتاده .
  ضمنا مکانهایی رو بصورت اجاره مردم قرار دادن و نهایتا اینکه مردم کاملا متوجه شدن که مردم روستا با طبیعت گردی اونها مشکلی ندارن و فقط میخوان روستا پاکیزه و بدون اجازه کسی به باغهاشون وارد نشه .
  در روزهای تعطیل غیر از غار مغان که شاید 2 هزار نفر یا بیشتر به اون غار وارد میشن کل روستا میزبان جمع کثیری از مردم مشهد هست که در آبادانی مغازه ها و کسب و کارشون تاثیر خوبی داره

 2. ضمن. تقدیر وتشکر از حسن توجه مدیر محترم سایت روستا، من بعنوان یکی از اهالی روستا نگران این فاجعه محیط زیستی هستم ولی باتوجه به وسعت فضای گردشگری روستا کنترل این موضوع بسیار سخت خواهد بود، متاسفانه فرهنگ سازی هم دیگه کارساز نیست، من چندبار با جمع کردن زباله های گردشگران مورد تمسخر و… دوستان و هم ولایتی ها شدم، متاسفانه اکثر جمعه گردان هم جوانان لاابالی هستن که اگه تذکر داده بشه ممکنه مورد حمله وسوقصد قرار بگیری، تنها راه حل ایجاد فضای مخصوص این دوستان جمعه گرد.
  نصب چندین سطل زباله در آنجاست وهمچنین می توان با تشویق جمعه گردان به تحویل زباله های خشک از تجمیع زباله درطبیعت جلوگیری کرد.
  ایجاد ایستگاه‌های عوارضی در ورودی های که بمنظور استفاده جمعه گردان ایجاد شده واخذ ورودی جهت استخدام نیرو برای نگهداری از محیط زیست مورد استفاد جمعه گردان،
  استخدام نیروی محیط بان و انتظامی برای جلوگیری از پارک ماشین ها و استفاده از محیط های غیر از مکان های مشخص شده برای این منظور
  دهیارمحترم روستا بعنوان بالاترین مقام اجرایی روستا می بایست هرچه زودتر با همفکری و همکاری افراد دلسوز روستا نسبت به جلوگیری و بدترشدن این مشکل اقدام لازم رو انجام بدن
  باتشکر اسماعیل طبسی

  • سلام
   با سپاس از توجه و مشارکت شما در بحث که باعث دلگرمی ما و بهتر شدن مطالب سایت خواهد شد.
   مواردی رو هم که عنوان کردید قابل تامل است .

Trackbacks & Pingbacks

 1. افتتاحیه جمعه بازار طبس سبزوار - طبشن؛ سایت رسمی روستای طبس
 2. طرح صیانت از باغات کشاورزان توسط بسیج اجرا شد. | طبشن؛ سایت رسمی روستای طبس

دیدگاهتان را بنویسید