طرح صیانت از باغات کشاورزان توسط بسیج اجرا شد.

نوشته شده توسط .::علیــ..طبسیـــ..::.. در دسته اخبار, اخبار عمومي, گزارشات, مقالات

برجسب شده در: , , , , , , , , , , , , , , ,

طرح صیانت از باغات کشاورزان توسط بسیج روستای طبس

انتشار یافته در می 19, 2021 با 4 دیدگاه

طرح صیانت از باغات کشاورزان. در مطالب قبل از تخریب مزارعه و باغات کشاورزان زحمت کش روستای طبس توسط جمعه‌گردها گفتم. که اگر مطالعه نکرده‌اید می‌توانید اینجا بخوانید .

در این باره بارها و بارها در کانال و گروه تلگرام و وبسایت طبشن و صفحه اینستاگرام و …. زیاد صحبت کرده‌ایم و مورد بحث قرار داده‌ایم. و از دل پر درد کشاورزان زحمتکش و اهالی محترم روستای طبس شنیده‌ایم .
جلساتی برپا شد. و بزرگوارانی طرح‌هایی ارایه کردند. و خلاصه نشد که بشود. تا رسید به طرح صیانت از باغات کشاورزان توسط بسیج روستای طبس.

طرح صیانت از باغات کشاورزان چیست؟

حال چند صباحی‌ست که پایگاه مقاومت بسیج روستای طبس. بعد از تغییر مدیریت پایگاه ، آستین بالا زده و با اجزای طرح صیانت از باغات کشاورزان .اقدام به جلوگیری از ورود جمعه‌گردها به زمینهای و باغات کشاورزان کرده است .

در این طرح که از اواخر ماه مبارک رمضان امسال کلید خورد. بسیجیان روستای طبس با ایجاد ایستگاهایی در ورودی باغات و مزارعه روستا . با ارشاد گردشگران و جمعه گردها از ورود آنها به زمینهای شخص کشاورزان جلوگیری به عمل می آوردند.

بعد از اجرای آزمایشی طرح و موفقیت آمیز بودن آن. و با توجه به فیدبک های گرفته شده از سوی ساکنان روستا. این طرح به صورت وسیعتر به اجرا گذاشته شد.

در بررسی های میدانی اخیر و با توجه به رضایت اکثریت ساکنان محترم روستا از این طرح. گفتگوی کوتاهی با مسئول جدید پایگاه داشتم .

فرمانده جدید پایگاه بسیج روستای طبس سبزوار

علی انتظامی فرمانده بسیج روستای طبس
علی انتظامی فرمانده بسیج روستای طبس

جناب آقای علی انتظامی از مداحان خوب روستای طبس از اسفندماه ۹۹ مسئولیت پایگاه بسیج روستا را به عهد گرفتند .
از ایشان درباره تعداد اعضا پایگاه بسیج پرسیدم که پاسخ دادند :

پایگاه بسیج روستای طبس در سال ۱۳۷۹ تاسیس شده. و تا قبل از مسئولیت بنده ۷۶ نفر عضو فعال و ۶ نفر کادر داشته است. که در این مدت کوتاهی که بنده مسئول پایگاه بوده ام تعداد ۲۵ نفر ورودی جدید داشته‌ایم .

مسئول جدید پایگاه در خصوص مشکلات موجود پایگاه عنوان کردند.

بخش اعظم از مدتی که مسئولیت را پذیرفته ام. صرف تعمیر و بازسازی و گازکشی پایگاه شده است. که در این خصوص مبلغ ۷۰میلیون ریال کمک نقدی مردم داشته‌ایم. که باعث تسریع امر بازسازی و خرید برخی تجهیزات شده است.

همچنین تعداد دو دستگاه بیسیم و یک دستگاه شوکر از حوزه برای پایگاه بسیج روستای طبس تحویل گرفته‌ایم.

ریاست پایگاه بسیج ضمن تاکید بر حفظ اموال و محصولات کشاورزی روستاییان عنوان کردند.

از تمام امکانات بسیج در جهت محقق شدن این هدف استفاده خواهیم کرد. و از گردشگران محترم می خواهم. که به باغات و زمینهای شخصی مردم ورود نکند. و با اعضا بسیج روستا همکاری لازم را داشته باشند.

حضور خواهران بسیج در طرح صیانت از باغات کشاورزان

فرشته طبسی فرمانده بسیج خواهر طبس
فرشته طبسی فرمانده بسیج خواهر طبس

در کنار برادران بسیجی ، حضور خواهران بسیجی محسوس است. که در این باره سرکار خانم فرشته طبسی مسئول پایگاه بسیج خواهران روستا عنوان کردند که :

یایگاه بسیج خواهران حلیمه‌ روستای طبس. با دارا بودن ۸ عضو کادر ۳۵ عضو فعال و ۶۵ عضو عادی. همه جوره و با تمام امکانات در کنار برادران بسیجی خود. در راستای حمایت از ساکنان و کشاورزان روستا خواهد بود. و تا رسیدن به نتیجه‌ی مطلوب این راه را ادامه خواهند داد .

خروجی طرح صیانت از باغات کشاورزان

مسلما این طرح به دلیل تازگی هنوز طرح خامی است. و اشکالاتی دارد. که امیدواریم با درایت مسئول پایگاه و همکاری و همراهی اهالی محترم. اشکالات طرح برطرف شود. و کشاورزان محترم بعد از مدتها بتوانند روی خوش آرامش را ببینند .

مسلماً دایر کردن کلاس‌های توجیهی برای اعضا بسیج. تهیه بروشورهای برای راهنمایی و آگاهی گردشگران. اختصاص مکانهایی با امکانات رفاهی مطلوب که بتوان گردشگران و جمعه‌گردها را به آنجاها ارجاع داد. و غیره، می‌تواند کمک بسزایی در موفقیت این طرح باشد .

همیشه و در همه حال باید به کرامت انسانی افراد و بخصوص به آزادی های فردی آنها احترام گذاشت. تا خدای ناکرده با برخورد بد و نامحترمانه خدشه‌ای بر پیکر روستای طبس و وجه ی بسیج وارد نشود .
باید تلاش کرد. تا همانگونه که همیشه به واسطه‌ی عقبه‌ی تاریخی و فرهنگی و مهربانی و خونگرمی مردمانش. روستای طبس زبان زده بوده است. همانگونه بماند و لطمه ای وارد نشود .

نظر نویسنده

به شخصه معتقدم. که چون روستای ییلاقی طبس سبزوار به عنوان مهمترین منطقه گردشگری شمال شهرستان سبزوار شناخته می‌شود. نمی‌توان به یکباره راه را بر روی خیل عظیم گردشگران بست.
بلکه باید از این پتانسیل در جهت رشد و شکوفایی روستا استفاده شود. و منبع درآمدی برای ساکنان و اهالی روستا باشد .

باید به این جمعیتی که در تعطیلات به سمت روستا هجوم می‌آورند سمت و سو داد.

راه حل مشکل چیست ؟

بایست با شناسایی چند مکان مناسب. و انجام کارهای کارشناسی شده در آن مکانها. و فراهم کردن امکانات رفاهی مناسب و درخور و شایسته. گردشگران را سازماندهی کرد. و از این پتانسیل بیشترین بهره را برد .

دایر کردن بازارچه‌های محصولات بومی . احیایی صنایع دستی روستا. ایجاد کارگاه‌هایی برای بهره وری و بسته بندی محصولات کشاورزی. و غیره. می‌تواند به معیشت مردم روستا کمک بسزایی نماید .

احیایی مکانهای تاریخی و تسهیل راههای دسترسی به آنها. تاکید بر طرح سنتی بناها و منازل. زیباسازی محیط روستا و جذب سرمایه در بخش گردشگری. بخشی از کارهایی است که می‌شود انجام داد.

امیدواریم که مسئولان روستا و بخصوص جوانانی که برای انتخابات شورای اسلامی روستای در سال ۱۴۰۰ ثبت نام کرده‌اند. به این مطالب توجه ویژه ی داشته باشند. انشالله

علی طبسی . اردیبهشت ۱۴۰۰

درباره .::علیــ..طبسیـــ..::.

علی طبسی هستم ، از سال 78 فعالیت خود را با وبلاگ نویسی در بلاگفا شروع کردم و به تدریج سایت پاتوق فور یو را راه‌اندازی نمودم و سال 86 با هدف معرفی روستایم طبس ، سایت طبشن را ایجاد کردم و همانگونه که شاهد بوده‌اید در این مدتی تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است تا اینکه به وضعیت امروز رسیده است .

مرور بایگانی نوشته های .::علیــ..طبسیـــ..::.

4 دیدگاه

4 دیدگاه در طرح صیانت از باغات کشاورزان توسط بسیج اجرا شد. در حال حاظر وجود دارد . شاید شما مایل به افزودن نظر شخصی خودتان هستید؟

 1. مشخص بود نقاب و ظاهر روشنفکری و فرهیختگی و بلوف پذیرش گفتگو دارید اگر اینطور نبود حتما انتقاد من رو منتشر میکردید و پاسخ میدادید شاید هم نفعی در اجرا این طرح غیر قانونی دارید یا جرات نشر انتقاد رو ندارید که از نادانی مردم استفاده میکنید موارد غیر قانونی حتی با کمک ستم و زور راه به جایی نخواهند برد و ناپایدار هستند امیدوارم خداوند هدایتتان کند و اگر قابل هدایت نیستید …

  • نظر شما درباره من قابل احترام
   متاسفانه به دلایلی این مدت آنلاین نبودم و همین امر باعث شده بود که نظر شما تایید نشود.
   من فقط حکم رسانه را دارم و هیچ نفعی نمی برم و این سالها سایت با هزینه شخصی خودم راه اندازی و مدیریت می شود و با افتخار عرض میکنم که وامدار هیچ کس نیستم.

   شما اگر مطلب را کامل خوانده بودید در پاراگراف < نظر نویسنده > می خواندید که من نظر دیگری دارم :

   به شخصه معتقدم. که چون روستای ییلاقی طبس سبزوار به عنوان مهمترین منطقه گردشگری شمال شهرستان سبزوار شناخته می‌شود. نمی‌توان به یکباره راه را بر روی خیل عظیم گردشگران بست.
   بلکه باید از این پتانسیل در جهت رشد و شکوفایی روستا استفاده شود. و منبع درآمدی برای ساکنان و اهالی روستا باشد .

   باید به این جمعیتی که در تعطیلات به سمت روستا هجوم می‌آورند سمت و سو داد.

   پاینده باشید …

 2. با سلام من ساکن روستای طبس نیستم اما به چشم نتایج این طرح غیر قانونی شما رو مشاهده کردم

  و بنا بر تحقیقاتی که داشتم ظاهرا این زمین هایی که شما ادعای ملک شخصی بودن آنها را دارید مربوط به منابع طبیعی هستند و عواید مربوط به کاشت درخت به زارعین خواهد رسید و افراد حق هیچگونه ادعای مالکیت نخواهند داشت و به اصطلاح متعلق به بیت المال هستند در نتیجه بجز مواردی که به درخت های کاشت شده آسیب وارد خواهد شد حق اعتراضی ندارند حال اینکه شما حرف از جلوگیری از ورود میزنید که این کاملا حرف غیر قانونی میباشد. این ادعا همانقدر مضحک هست که شما زمانی که به استان های شمالی مسافرت میکنید افراد بومی جنگل را ملک شخصی و حق پدری خود بدانند (ارجاع به ادعای فردی که چندین هکتار از جنگل را سند زده بود که خوشبختانه با درایت جناب رئیسی حق او کف دستش گذاشته شد)

  حال حتما شما عزیز گرامی که در حال خواندن این متن هستید بسیار عصبی شده اید و این لحن را حمل بر گستاخی بنده میگذارید اما شرح ماجرا را برایتان توضیح میدهم:
  من دوستان زیادی از روستای طبس دارم و هیچ مشکلی باهم نداشته ایم و ایشان را افرادی منطقی میدانم همیشه در مواجه با افراد و اشنایان برای گردش به روستای طبس اشاره میکردم بجز تعریف از سرسبزی یک مشکل وجود داشت آن هم اینکه با افراد غیر بومی هیچ رفتار درست و محترمانه ای ندارند و من اکثرا مخالفت میکردم و این حرف را درست نمیدانستم تا اینکه یک بار با “خانواده” پدر مسن و مادر مسن و بچه کوچک و همسرم به قصد تفریح به درخت های اطراف طبس مراجعه کردیم سایه ای در گوشه ای پیدا کردیم و هیزم خشکی که روی زمین بوده جمع کردیم و در گوشه ای بدور از هرگونه درخت یا نهال یا هرگونه علفی آتشی کوچک درست کردیم و مشغول صحبت و استفاده از طبیعت شدیم بعد از یک ساعت فردی با محاسن سفید و ظاهرا با پسر و همسرش از کنار ما عبور میکردن ایستادن و با لحنی بسیار بی ادبانه و طلبکارانه اظهار کردند چرا به درختان آسیب میرسانید حق شماست که راهتان ندهیم!!! و بروید و بگویید طبسی ها بد هستند!!!! و از ماشین پیاده شدند شروع کردن به بی ادبی که چرا خاک را میسوزانید!!!!!!!!!!!!! و با بیل به سمت ما حمله کردن و دلیلش این بود که مودبانه گفتم ما نهایتا نیم ساعت دیگر اینجا هستیم و آتش را با آب خاموش میکنیم و میرویم منتظریم تا گوشت ها پخته شوند که اگر با لحن خودش با این پیرمرد بی ادب صحبت میکردم قطع به یقین جرات این گستاخی ها را به خود نمیداد و اصطلاحا شیر نمیشد و اظهار کرد من زنگ میزنم بسیج بیاید و شما را ببرد و پدرتان را در بیاورد تمام این زمین ها مال من است جمع کنید و سپس پدر مسنم ارام به فرد گفت ما بزودی میرویم بجایی آسیبی نرساندیم که پیرمرد گستاخ بهمراه پسرش شروع به فحاشی کردند که تو بیشعور و نفهمی که نمیفهمی خاک را میسوزانی!!!! درصورتی که ما در گوشه ای بدور از هر علفی آتش کوچکی داشتیم و بعدا خاموشش میکردیم که بشدت از گستاخی این پیرمرد …. ناراحت شدم به سمتش رفتم و گفتم چرا فحش میدهی مردک نفهم این چه طرز برخورد با یک خانواده است که به لکنت افتاد و هرگونه فحاشی را منکر شد که بیشتر از قبل مطمئن شدم از اول باید مثل خودش با این دیوانه برخورد میکردم درنهایت در میان گریه دختر خردسالم که از اوباشی گری و حمله با بیل این فرد ترسیده بود و توصیه پدر ومادر مسنم بنا بر خویشتن داری مشغول جمع کردن وسایل و رفتن شدیم در این هنگام هم این پیرمرد درحال تهدید بود که بسیج به ما گفته شما را راه ندهیم شما حق آمدن ندارید میتوانستم زنگ بزنم بسیج تا پدرتان را در بیاورند و… خلاصه این خاطره بسیار تاثیر گذاری در ذهن کودک من از روستای شما و این طرح شما و گستاخی پیرمرد با پشتوانه بسیج بود که تبعا ضرر برای خودتان خواهد داشت ولی نعمت شما مردم هستند اگر فردی بجز من جای من بود معلوم نبود آیا او هم خویشتنداری میکرد یا با وجود توان گردن آن پیرمرد را خورد میکرد و این ماجرا که برخورد های قانونی افراد بر عهده نیروی انتظامیست و نه بسیج که آن هم با حکم از قاضی باید صورت گیرد در هر صورت کلاه خود را قاضی کنید و اسم و برند این منطقه را خراب نکنید بیت المال متعلق به همه مردم است اگر دوست ندارید افراد وارد مکانی شوند فنس کشی کنید که آن هم در زمین های منابع طبیعی تصرف محسوب میشود و شما هم بدور از تعصب اگر به جایی مسافرت کنید قطعا انتظار این برخورد ها را ندارید و درصورت برخورد های قهری اسم و بدی آن منطقه و مردم آن تا ابد بر ذهن خودتان و کودکتان و تمام افرادی که درباره آن از شما سوال کنند خواهد ماند.
  میدانم احتمالا منتشر نخواهد شد ولی بهتره بیشتر در اینباره تفکر و تعمل کنید

  • با عرض درود و سلام خدمت شما دوست گرامی
   از تجربه بدی که در روستای طبس داشته اید متاثر شدم . این طرح فقط در ورودی املاک و باغات شخصی اجرا می شود که هیچ ربطی به منابع طبیعی ندارد و زمین زراعی و باغ است .
   شما به عنوان فرد فرهیخته و بافرهنگ از دید خودتان به ماجرا نگاه میکنید و مردم روستا با توجه به خسارات و مشکلاتی که متاسفانه برخی گردشگرنماها بوجود آورده اند به ماجرا نگاه میکنند.

   متاسفانه و متاسفانه در این سالهای اخیر مشکلات زیادی برای مردم از این ناحیه ایجاد شده است . از تاراج محصولات و شکستن درختان و به آتش کشیدن مزارعه تا هدر دادن آب استخرها و راه ندادن مالکان به سرزمینها با قمه کشی و غیره.

   بسیج هم به ناچار و برای سروسامان دادن به این مشکلات این طرح را اجر میکند. آن هم در ورودی باغات و زمینهای شخصی …
   اگر زیاد به طبس آمده باشی و طبق گفته ی خودت با طبس و طبسیها آشنا هستید حتما با چشمه اول روستا هم آشنایید .. مکانی که مردم برای تامین آب آشامیدنی به آنجا می روند و آب می آوردند … قبل اجرای این طرح متاسفانه برخی دقیقا سر همین چشمه بساط قلیان و … خود را پهن میکردند و متاسفانه زن و دختر طبس مجبور بودند بدون آب از چشمه برگردند…

   در متن این مطلب هم عنوان شده که طرح خام است و باید اصلاح شود.

   من به شخصه مخالف خشوند و بی احترامی هستم و همانگونه در در متن مطلب هم ذکر کرده ام :

   همیشه و در همه حال باید به کرامت انسانی افراد و بخصوص به آزادی های فردی آنها احترام گذاشت. تا خدای ناکرده با برخورد بد و نامحترمانه خدشه‌ای بر پیکر روستای طبس و وجه ی بسیج وارد نشود .
   باید تلاش کرد. تا همانگونه که همیشه به واسطه‌ی عقبه‌ی تاریخی و فرهنگی و مهربانی و خونگرمی مردمانش. روستای طبس زبان زده بوده است. همانگونه بماند و لطمه ای وارد نشود .

   ولی خوب متاسفانه همه مردم یکجور فکر نمیکنند. و باید فرهنگسازی هم برای گردشگران صورت گیرد و هم برای ساکنان و مالکان روستا.

   من در بطن ماجرای آن روز شما نبوده ام ولی اگر بی دلیل به شما بی احترامی شده است من به عنوان یک طبسی از شما و خانواده ی محترمتان عذرخواهی میکنم.

   یا حق

دیدگاهتان را بنویسید