بیوگرافی شمس الدین علی مختاری ، نقیب نجفی کوفی

روستای طبس سبزوار از دیرباز به مشاهیر و مفاخر خود می بالیده و آنان را ارج می نهاده و در میان آنها ” شمس الدین علی ” جایگاه ویژه و خاصی داشته و دارد به گونه ای که اولین مدرسه روستا که محل کسب علم و دانش و معرفت بوده و در سال ۱۳۱۸ تاسیس گردیده است به خاطر این بزرگوار ” مدرسه شمس الدین ” نام گذاری شده است.

به تاریخ که برمیگردیم یا به شجره نامه سادات روستا که نگاه میکنم ۶ بار نام شمس الدین علی به چشم می خورد که بدین ترتیب است :

 

 1. ابوالقاسم شمس الدین علی در سال ۵۳۶ هجری ودر عصر خلیفه عباسی، الناصر بالله بدنیا آمد. ابوالقاسم شمس الدین علی ادیبی شاعر بود. او علاوه برنقابت مشهد امام موسی ( ع) نقیب دو شهر کوفه و نجف نیز بود.(الثمین فی السما’ المصنفین نوشته ابن انجب)
 2. شمس الدین ابوالقاسم علی او را آخرین نقبا عصر خلافت عباسیان می دانند
 3. شمس الدین علی مشهور به نقیب نجفی کوفی که در این مطلب به صورت کامل به معرفی ایشان می پردازیم و در عصرتیموریان می زیسته در قرن هشتم و نهم هجری قمری
 4. شمس الدین علی فرزند شرف الدین محمد نوه شمس الدین علی نقیب نجفی کوفی است و از سرگذشت او اطلاع زیادی در دست نیست.
 5. شمس الدین علی سلطان که ذکر آن آمد و در عصر صفویه می زیست.
 6. شمس الدین علی مشهور به آقا میرزا فرزند سلطان مسعود خان که در قرن ۱۲ هجری قمری می زیست .

شمس الدین علی نقیب نجفی کوفی :

شمس الدین علی مختاری، نقیب نجفی کوفی (وفات ۸۳۰ هجری قمری به نقل از کتاب المنن و المواهب الاحدیه تالیف مرحوم آیه الله شهاب الدین مرعشی نجفی ، صفحه ۱۱) تا زمان شمس الدین علی”نقابت و امارت جمیع عتبات عالیات و کوفه” از قدیم الایام ، جد اندر جد ، با سادات حسینی مختاری بود.(سراج الانساب ، ص ۲۰)

اما شمس الدین علی به واسطه اختلافی که در میان نقبا بوجود آمده بود برای جلوگیری از فتنه و آشوب این شهر را ترک کرده به خراسان می آید.(تاریخ حبیب السیر ، ج ، ۴ ، ص. ۶۱۳ – سراج الانساب ،ص.۱۵۱) آن زمان خراسان زیر سیطره تیمور بود.

شمس الدین علی می خواست اوضاع را بررسی کند تا اگر زمینه را مساعد دید رخت و بخت خود و خاندانش را به خراسان کشد. او چند ماهی در سبزوار ساکن شد و این شهر را مناسب یافت. سپس به عراق برگشت و ایل و تبار خود را به همراه آورد .(نقشی از سادات در تاریخ ایران ، نوشته محمد رضا محتشم، صفحه ۱۱۸) کثرت خیل و حشم و اتباع و خدم آن سید ستوده شیم به مثابه ای بود که ظاهرا پیش از آن ، نقیبی به آن حشمت و عظمت از عراق عرب به این بلاد نیامده بود.(تاریخ حبیب السیر ، ج.۴ ص.۶۱۳ – سراج الانساب ، ص. ۱۵۱-هفت اقلیم ،ج.۲،ص.۲۸۸) در این فاصله تیمور از دنیا رفته بود وسلطنت به فرزندش شاهرخ رسیده بود.

شاهرخ استقبال گرم و مهربانی مناسبی کرد و سید را به یکی از تفرجگاه های معروف خود که ” باغ زاغان ” بود دعوت کرد تا در مراسم دربار حضور داشته باشد. یکی از برنامه ها جنگ شیر وگاو بود. شیر را که رها کردند به جای حمله به گاو به طرف مردمان حاضر در محل حمله برد. آنان هم ترسیدند و گریختند، یا بر درخت ها بالا رفتند. سید شمس الدین نترسید و از جای خود نجنبید . شیر به سمت سید آمد و نگاهی در او دوخت و پیش پایش بر زمین نشست.(سراج الانساب،صص.۱۲۴،۱۵۰ ) شاهرخ و ارکان و دولتش این ماجرا را حمل بر تقوا و پرهیزگاری سید کرده و او را تعظیم و تجلیل بسیار کردند.چندان که باعث تعجب همگان شده بود. در همین زمان خبر رسید که فرستاده چین به هرات می آید. مراسم استقبال با حضور عده ای بسیاری از بزرگان ترتیب داده شد. سیدشمس الدین نیزجزو حاضرین مراسم بود. ایلچی چینی که از کنار صف استقبال کنندگان می گذشت به کسی توجهی نمی کرد و سخنی نمی راند؛اما همین که به سید شمس الدین رسید پیاده شد و سید را احترام کرد. همه گفتند که کافری مسلمان ناشناس ، سید غریبی را می شناسد! نه آن که از تقوای سید و خواست خدای است. (سراج الانساب ،صص.۱۵۰-۱۴۹)

کیاگیلانی از علمای علم انساب در دوره صفویه می گوید:” هرساله دوازده هزارخروار تخم در محال زراعت ملکی موروثی آن سید می پاشیدند.(معادل سه میلیون و ششصد هزار کیلوبذر) این بود که سید شمس الدین ” علی الدوام خوان ضیافت در نظر خواص و عوام و انام گسترد” و “دور و نزدیک، ترک و تازیک، از حاصل مزارعش کامیاب و بهره ور شدند.(سراج الانساب ، ص ۱۵۱) در عربستان و مناطق عرب نشین همجوارش ، مردم برای آنان چنین مثلی ساخته بودند: ” السماء للملک الجبار و الارض للبنی المختار” (تاریخ حبیب السیر، ج.۴ ص.۶۱۳) )

بنا به تحقیق پرفسورکازوئو موریتو،دکتری نسب شناسی سادات و استاد دانشگاه توکیو که در کنگره بین المللی سربداران شرکت نمود(۱۳۹۵ دانشگاه حکیم سبزواری) تامین هزینه و پشتیبانی بخش اعظمی از نهضت سربداران به عهده شمس الدین علی و بعد سادات مختاری بوده است.

 

پی نوشت : متن بالا که منابع آن در داخل متن ذکر شده است به کمک و همت آقا سید رضا مختاری کارآفرین برتر شهرستان و برادر بزرگوار شهید به رشته ی تحریر در آمده است .

 

با سپاس : علی طبسی

دربـارهء نویـسنده : []


علی طبسی هستم ، از سال 78 فعالیت خود را با وبلاگ نویسی در بلاگفا شروع کردم و به تدریج سایت پاتوق فور یو را راه‌اندازی نمودم و سال 86 با هدف معرفی روستایم طبس ، سایت طبشن را ایجاد کردم و همانگونه که شاهد بوده‌اید در این مدتی تغییرات زیادی در این سایت رخ داده است تا اینکه به وضعیت امروز رسیده است .


در مجموع 170 مطلب نوشته است.

گذاشتن پاسخ

*

خبرنامهء سایت :

با عضویت در خبرنامه سایت از آخرین اخبار و تغییرات سایت و فتوبلاگ طبشن با خبر شود . پس هماکنون با وارد کردن ایمیل خود در کادر پایین عضوی خبرنامه سایت طبشن شوید.

ایمیـل شما :

پُربازدیدترین مطالب :
جديدترين نظرات كاربران :
آمــار ســایت :
 • 0
 • 21
 • 303
 • 2,946
 • 11,103
 • 57,165
 • 1,115,278
 • 27
 • 170
 • 214
 • ۱۳۹۶/۰۸/۱۹

آشپز فور یو ؛ سایت جامع آموزش آشپزی